Czasem rozstający się małżonkowie od razu wiedzą, że chcą wziąć rozwód, czasem jednak zastanawiają się, czy separacja nie byłaby lepszym wyjściem. Niektórzy pojęć „rozwód” i „separacja” używają zamiennie, co jest błędem. Rozwód i separacja zdecydowanie się od siebie różnią.

Rozwód stanowi rozwiązanie małżeństwa i pociąga za sobą dalej idące skutki prawne niż separacja, która nie tylko legalizuje separację faktyczną, ale także daje małżonkom czas na przemyślenie decyzji o ostatecznym rozstaniu i może stać się dla nich szansą na powrót na do siebie. Bardzo ważną różnicą jest to, że rozwodnik może ponownie zawrzeć małżeństwo, natomiast osoba pozostająca w separacji nie. Ponadto separację można znieść.

W jednym i drugim wypadku między małżonkami powinien nastąpić zupełny rozkład pożycia, a więc zostać zerwana więź psychiczna, fizyczna i ekonomiczna. Jednak w przypadku rozwodu rozkład pożycia musi być nie tylko zupełny, ale i trwały.

Separacja czy rozwód? W praktyce czasem niełatwo podjąć decyzję. Małżonkowie mają prawo wyboru instytucji ich zdaniem bardziej adekwatnej do sytuacji, ale zanim zdecydują się na dane rozwiązanie mogą skorzystać z pomocy profesjonalistów. Najlepsza będzie fachowa ocena prawnika, który stwierdzi, która droga będzie odpowiednia. Ostateczną decyzję podejmuje sąd, biorąc pod uwagę różne czynniki, w tym między innymi dobro małoletnich dzieci i zasady współżycia społecznego.

JESTEŚMY TU DLA CIEBIE!

Potrzebujesz profesionalnego doradztwa?
Zapraszamy do kontaktu, odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

JESTEŚMY TU DLA CIEBIE!

Potrzebujesz profesionalnego doradztwa?
Zapraszamy do kontaktu, odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

Szeroka wiedza na temat regulacji prawnych, a przede wszystkim bogate doświadczenie pracowników oraz ich dyspozycyjność i dobry kontakt z Klientem, pozwala na wysoką ocenę Kancelarii. Odpowiedzialność, z jaką Kancelaria zajmuje się powierzonymi jej sprawami, sprawia, że można traktować Kancelarię jako godnego partnera, dla wszystkich, dla których ważny jest komfort bezpieczeństwa prawnego.
KONSORCJUM MIĘSNE OKRASA

Pracownicy Kancelarii, do wszystkich powierzonych im zadań, podchodzą z pełnym zaangażowaniem. Oprócz szybkości działania, posiadają też duże doświadczenie, które jest dodatkowym atutem. Udzielamy pozytywnej rekomenedacji Kancelarii Adwokackiej dr Joanny Ożarowskiej i liczymy na dalszą, owocną współpracę.

PULVERIT POLSKA SP. Z O.O.

Bardzo dobra współpraca sprawiła, że z chęcią możemy polecić Kancelarię Adwokacką dr Joanny Ożarowskiej jej przyszłym Klientom, zarówno Klientom indywidualnym jak i firmom, jako solidną i kompetentną pomoc prawniczą.

EURO EKO POL LESZEK KAMIŃSKI